Czy nauczyciel może odmówić spotkania z agresywnym rodzicem?


Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Zgodnie z art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.), czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, a w ramach tegoż czasu pracy nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły.

W przypadku szkoły dla dzieci i młodzieży statut szkoły, zgodnie z art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), uwzględnia organizację i formy współdziałania szkoły z rodzicami w zakresie nauczania, wychowania, opieki i profilaktyki. Zgodnie zaś z art. 98 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, statut szkoły zawiera zakres zadań nauczycieli, w tym nauczyciela wychowawcy i nauczyciela bibliotekarza, oraz innych pracowników szkoły. Zatem to w statucie szkoły znajdziemy szczegółowe regulacje odnośnie zasad współpracy nauczycieli z rodzicami uczniów oraz obowiązki nauczycieli w tym zakresie.

W stosunku do nauczyciela odmawiającego udziału w spotkaniu z rodzicem dyrektor szkoły może wyciągnąć konsekwencje do postępowania dyscyplinarnego włącznie. Nie ma tutaj znaczenia, że rodzic jest skonfliktowany z nauczycielem bądź też w przeszłości zachowywał się wobec nauczyciela agresywnie. Uczestnictwo innego nauczyciela w takim spotkaniu jest możliwe o ile wymaga tego dobro ucznia lub wynika to z przepisów prawa, w tym wewnątrzszkolnego i o ile nie narusza to przepisów prawa, np. RODO.

Należy też zauważyć, że rodzice uczniów z nauczycielami spotykają się w ściśle określonych okolicznościach, np. w ramach tzw. godzin dostępności, w ramach ustalonego w szkole harmonogramu spotkań, konsultacji z rodzicami (tzw. „wywiadówek”), w ramach udzielanej rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej lub w innych sytuacjach, które wynikają z przepisów prawa, w tym. np. statutu szkoły. W innym przypadku nauczyciel nie musi zgodzić się na spotkanie z rodzicem, chyba że zobliguje go do tego dyrektor szkoły poleceniem służbowym.

W kontekście zadanego pytania trzeba podkreślić, że zatrudnieni w szkołach publicznych oraz niepublicznych nauczyciele korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, co wynika z art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.). W przypadku, gdy rodzic jest agresywny wobec nauczyciela, np. obraża go, zniesławia, grozi mu, narusza jego nietykalność, organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela (art. 63 ust. 2 KN).


Źródło: wskazane akty prawne.

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.