PORADY
Pani U. napisała do Nas w sprawie konieczności zakupu tzw. "wyprawki" dla swojego dziecka w przedszkolu, do którego ono uczęszcza. Czy rodzic ma obowiązek pokrycia kosztów zakupu nożyczek, kredek, farb, bloków rysunkowych i innych przyborów oraz pomocy dydaktycznych i podręczników w przedszkolu? Pani U. dodała, że często są to niemałe kwoty.
Pani A. zapytała Nas czy szkoła może wydać specjalną legitymację dla niepełnosprawnego ucznia, jeżeli posiada on tylko orzeczenie o niepełnosprawności i nie przedstawi w szkole orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Pani M. zapytała Nas czy uczniom wolno zakazywać wychodzenia ze szkoły w czasie przerwy, np. na boisko czy plac zabaw.
Pani J. zapytała Nas czy dyrektor będzie mógł żądać od nauczyciela, by ten przynosił do szkoły laptopa zakupionego w ramach przyznanego mu bonu. Czy laptopy dla nauczycieli faktycznie będą musiały być wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia zajęć?
Pani M. zapytała Nas czy certyfikat "Teaching Knowledge Test" stanowi wystarczającą podstawę, żeby móc zatrudnić nauczyciela do kształcenia specjalnego (prowadzenia zajęć dydaktyczno-wyrównawczych) i opłacić jego pensję z subwencji?
Pani J. chciała rozwiać swoje wątpliwości w kwestii tego czy jeśli skorzystała w pandemii z dofinansowania w wysokości 500 zł na dodatkową pamięć do komputera i inny sprzęt, ale nie laptop, to czy teraz przysługuje jej bon na laptopa - 2500 zł?
Pani K. zapytała nas czy uczeń może mieć włączony telefon podczas zajęć w szkole. Jakie są zasady korzystania z telefonów w szkole?
Pani W. zadała Nam istotne pytanie o kontrolę szkół w kwestii występowania w niej pleśni i innych czynników szkodzących. W naszej odpowiedzi temat potraktowaliśmy nieco szerzej.
Pani I. zadała Nam powyższe pytanie, ponieważ przepisy w tej kwestii są nieprecyzyjne, gdyż nie do końca wiadomo co oznacza sformułowanie nauczyciele "wykładający wszystkie przedmioty w klasach IV-VIII publicznej szkoły podstawowej".
Pani P. zapytała nas o to czy nauczyciel, który w przeszłości został zaatakowany przez rodzica jednego z uczniów musi zgodzić się na spotkanie z takim rodzicem i jeżeli tak to czy nauczyciel może wnioskować o udział innego nauczyciela w takim spotkaniu?
Pani D. zapytała nas czemu w szkole nie ma więcej zajęć wspomagających rozwój dzieci? Odpowiadamy w związku z tym jakich zajęć, zgodnie z przepisami prawa, rodzic może oczekiwać w szkole.
Pani A. zapytała nas jak wygląda kwestia dostosowania budynku szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych i czy rodzice mogą wnioskować o wykonanie podjazdów i wind w szkole?
Pan P. ma wątpliwości czy fluoryzacja zębów w szkole jest obowiązkowa, czy też może nie wyrazić na nią zgody. Pyta czy brak zgody na fluoryzację ma mieć formę pisemną.
Pani K. zastanawia się czy nauczyciel może wstawić uczniowi do dziennika ocenę "0" za to, że był on nieobecny na sprawdzianie?
Pan S. i Pani W. zastanawiają się czy nauczyciel może wstawić uczniowi do dziennika ocenę niedostateczną za brak zadania domowego?
Pani A. pyta Nas czy nauczycielowi, który został zatrudniony 1 września danego roku szkolnego, ale nie przepracował w szkole co najmniej 6 miesięcy, należy się tzw. "trzynastka"?
Pani S. pyta Nas czy dyrektor szkoły może wyznaczyć na jednego z opiekunów w trakcie wycieczki szkolnej - rodzica ucznia?
Pani K. pyta Nas w jakich sytuacjach nauczyciel nie jest uprawniony do otrzymywania tzw. "dodatku wiejskiego"?
Pani A. pyta Nas czy nauczyciel może zobowiązać ucznia, by ten przyniósł na zajęcia telefon komórkowy, żeby rozwiązywać na nim różne ćwiczenia czy testy, jeżeli w szkole funkcjonuje całkowity zakaz przynoszenia telefonów na jej teren?
Pani A. pyta Nas jak często są prowadzone w danej klasie czy całej szkole kontrole odnośnie występowania pleśni?
Pan M. pyta Nas czy istnieje jakiś limit kadencji dla dyrektora szkoły?
Pani W. pyta Nas czy w tej samej klasie jednego przedmiotu mogą uczyć różni nauczyciele?
Pan T. zastanawia się od czego zależy fakt, iż w niektórych szkołach np. po "Wszystkich Świętych" uczniowie mają "wolne", a w innych mają normalnie zajęcia?
Pani J. docieka dlaczego dzieci i młodzież mają tak dużo zadań domowych?
Pan P. ma wątpliwości czy w szkole nauczyciele bądź wychowawca klasy mają prawo wymagać od rodziców podania przyczyny nieobecności dziecka na zajęciach w celu jej usprawiedliwienia?
Pani K. zastanawia się czy nauczyciel dyżurujący ma prawo wchodzić do toalet przeznaczonych dla uczniów?
Pan T. pyta w jakim terminie dyrektor szkoły powinien ustalić ocenę pracy nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu, który rozwiązuje stosunek pracy ze szkołą lub któremu stosunek pracy wygasa?
Pani E. pyta czy nauczyciel języka polskiego może mieć dodatkowe godziny w bibliotece szkolnej na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela-bibliotekarza?
Pan M. pyta kto jest odpowiedzialny za ustalanie jadłospisu w przedszkolu i czy taka osoba powinna posiadać kwalifikacje w zakresie np. dietetyki?
Pani J. chce się dowiedzieć czy nauczycielowi, który sprawuje opiekę nad uczniami na basenie oraz w drodze na i z basenu należy się dodatkowe wynagrodzenie?
Pani A. ma wątpliwości czy nauczyciel, który przychodzi do danego oddziału na doraźne zastępstwo może przeprowadzić sprawdzian lub kartkówkę dla uczniów oraz czy może wystawiać uczniom oceny bieżące?
Pani N. zastanawia się czy nauczycielom także przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę?
Pani E. chciałaby się dowiedzieć czy nauczyciel może zakazać udziału w wycieczce szkolnej uczniowi, który nagminnie źle się zachowuje? Takie samo pytanie zadał Nam też Pan M.
Pan B. pyta Nas w jaki sposób uczniowie powinni udokumentować swoją działalność jako wolontariuszy, by uzyskać stosowny wpis na świadectwie?
Pani A. pyta Nas czy zgodna z prawem jest sprzedaż przez radę rodziców ciast i innych wypieków w trakcie szkolnych kiermaszów, jarmarków?
Pani H. zapytała Nas czy nauczyciel pochodzący z Ukrainy, który uczy w klasach IV-VIII musi posiadać tytuł magistra?
Pani M. ma wątpliwości gdzie i pod czyją opieką powinna znajdować się uczennica, która nie uczęszcza na religię, a w tygodniu ma ją w planie na 3. i 4. lekcji?
Pan M. poddaje w wątpliwość możliwość przeprowadzania remontu w szkole w trakcie trwania roku szkolnego. Czy ma rację?
Pan M. pisze do Nas, że w szkole jego dziecka jest potwornie zimno i pyta jaka temperatura powinna panować w szkole?
Pani A. zastanawia się czy w każdej szkolnej sali powinna znajdować się apteczka?
Pani K. ma wątpliwości czy w szkole mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia substancje, np. chemiczne, które nauczyciel uznaje za niezbędne do realizacji programu nauczania?
Pan E. pyta Nas czy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy jest obowiązkowe dla wszystkich nauczycieli?
Pani E. pyta Nas ilu należy wyznaczyć opiekunów na wycieczkę szkolną, na którą jedzie 38 uczniów? Podobne pytanie skierowała do Nas Pani B.
Pani M. ma wątpliwości czy szkoła może wymagać od ucznia zwolnienia lekarskiego w celu usprawiedliwienia nieobecności?
Pani D. chciałaby się dowiedzieć czy pełnoletni uczniowie mają prawo samodzielnie usprawiedliwiać swoje nieobecności w szkole?
Pan M. chciałby wiedzieć czy dyrektor może poinformować rodziców pełnoletniego ucznia o tym, że ich dziecko nie chodzi do szkoły i nie realizuje obowiązku nauki?
Pani K. zastanawia się czy w trakcie studniówki organizowanej w restauracji poza szkołą przez rodziców uczniów dyrektor jest odpowiedzialny za uczniów i nauczycieli?
Pani A. pyta czy nauczyciel faktycznie musi wzywać karetkę w sytuacji, gdy uczeń ulegnie wypadkowi, ale dozna tylko stłuczenia bądź powierzchownego zadrapania?
Pan P. pyta czy nauczyciel wuefu może zabrać dzieci ze szkoły podstawowej, żeby pojeździć z nimi na pobliskim zamarzniętym stawie (oczywiście po sprawdzeniu, że pokrywa lodowa jest odpowiednio twarda)?
Pani B. zastanawia się czy szkoła może ukarać ucznia za jego złe zachowanie poza szkołą, np. zamieszczanie wulgarnych wpisów w Internecie?
Pani M. ma wątpliwości czy organ prowadzący może delegować do komisji konkursowej jako swojego przedstawiciela dyrektora innej szkoły w tej samej gminie?
Pani A. pyta czy wójt/burmistrz/prezydent może zobligować dyrektora szkoły do przebywania w szkole, w pracy w określonych godzinach?
Pan M. pyta czy dyrektor albo rodzic mogą zobowiązać nauczyciela do podania uczniowi leków, np. jeżeli uczeń cierpi na przewlekłą chorobę?
Pan M. zastanawia się czy dzieci z oddziałów przedszkolnych mogą uczęszczać do świetlicy szkolnej, jeżeli przedszkole i szkoła wchodzą w skład tego samego zespołu?
Pan R. pyta czy nauczycielowi, który jedzie z uczniami na wycieczkę, olimpiadę przedmiotową lub na zawody sportowe przysługuje wypłata za godziny ponadwymiarowe?
Pan H. pyta czy dyrektor szkoły obwodowej może odmówić przyjęcia do tejże szkoły dziecka zamieszkałego w jej obwodzie w trakcie roku szkolnego?
Pan T. pyta nas czy uczniowi w tzw. "edukacji domowej" może być wydane świadectw z wyróżnieniem, "z paskiem"?
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.