Kwestie związane z opieką zdrowotną nad uczniami reguluje ustawa z dnia 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r. poz. 1078). Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 4 tejże ustawy profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawują pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna, a opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana we współpracy z rodzicami oraz pełnoletnimi uczniami. Do zabiegów profilaktycznych w stomatologii zaliczamy fluoryzację zębów. Zgodnie z art. 7 ust. 2 i 3 ww. ustawy profilaktyczna opieka zdrowotna oraz opieka stomatologiczna nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów, a rodzice na pierwszym zebraniu rodziców oraz pełnoletni uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą w roku szkolnym uzyskują informację o zakresie opieki zdrowotnej oraz o prawie do wyrażenia sprzeciwu złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Informację tę umieszcza się ponadto w miejscu ogólnie dostępnym w szkole. Zgodnie z art. 8 ust. 1 przywołanej powyżej ustawy, zakres świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną określają przepisy wydane na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w części dotyczącej wykazu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej, czyli załącznik 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1427 z późn. zm.).
Świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej obejmują m.in.: prowadzenie u uczniów szkół podstawowych znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach co 6 tygodni. Zgodnie ze wskazanym rozporządzeniem gabinet profilaktyki zdrowotnej powinien być wyposażony m.in. w środki do nadzorowanej grupowej profilaktyki próchnicy zębów.
Szczoteczka do zębów jest osobistym wyposażeniem dziecka w przedszkolu lub ucznia w szkole, co nie wyklucza ich pozyskania z innych źródeł lub używania jednorazowej.
Biorąc powyższe pod uwagę, fluoryzacja w szkole nie jest obowiązkowa, a do jej prowadzenia niezbędny jest braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów w tym zakresie.
Źródło: wskazane akty prawne oraz pismo Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego Ministerstwa Edukacji Narodowej nr DWKI-WPB.053.13.2020.BN z 1 lutego 2021 r.
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.