Szkoła, na podstawie art. 99 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), zobowiązana jest uregulować kwestie związane z warunkami przynoszenia i korzystania z telefonów komórkowych na jej terenie w statucie. Przytoczony przepis stanowi, że nie ma możliwości wprowadzenia w szkole całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych. Taki zakaz stanowiłby, według m.in. Mateusza Pilicha i Artura Olszewskiego, zbyt dużą ingerencję w uprawnienia właściciela rzeczy ruchomej wynikające z art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.). Nie ma też żadnych podstaw prawnych do odbierania uczniom telefonów komórkowych przez nauczycieli w szkole czy też zobowiązywania uczniów do oddawania ich do depozytu (np. w sekretariacie szkoły). Takie rozwiązanie określone w statucie byłoby znaczącym nadużyciem i naruszeniem prawa własności. Nadto, odpowiedzialność za odpowiednie przechowywanie telefonów odebranych uczniom ponosiłaby wówczas szkoła (i organ prowadzący). Ze stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich wynika co prawda, że nauczyciel teoretycznie mógłby zarekwirować uczniowi telefon komórkowy po uprzednim uzyskaniu zgody rodziców na takie działanie, jednak wtedy, zgodnie z Kodeksem cywilnym, po stronie szkoły automatycznie powstałoby zobowiązanie do zachowania rzeczy ruchomej oddanej mu na przechowanie w stanie niepogorszonym. Tym samym szkoła miałaby np. obowiązek chronić telefony uczniów przed kradzieżą, uszkodzeniem, zniszczeniem, przeglądaniem przez niepowołane osoby. Należy też pamiętać, że skutki odpowiedzialności szkoły za naruszenie prawa do prywatności i za ewentualne szkody ponosi organ prowadzący. Analogicznie – nauczyciel nie może wymagać, by uczeń przyniósł do szkoły telefon w celach edukacyjnych. To organ prowadzący i szkoła są zobligowani do zapewnienia uczniom wszelkich materiałów dydaktycznych niezbędnych do realizacji podstawy programowej i obowiązujących w szkole programów nauczania. Uczeń w takiej sytuacji, z powodu tego, że nie przyniósł telefonu do szkoły na prośbę nauczyciela, nie może ponosić żadnych konsekwencji. Przyniesienie telefonu w celu wykorzystania go w trakcie zajęć zależy tylko od woli ucznia i jego rodziców.
Źródło: wskazane akty prawne oraz Prawo oświatowe. Komentarz, red. A. Olszewski, M. Pilich, wyd. II, Warszawa 2021, art. 99.
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.