Dlaczego w różnych szkołach uczniowie mają "wolne" w różne dni?

Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1-4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1211), dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a gdy rada nie została powołana - rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze do 8 dni dla szkół podstawowych, do 10 dni dla liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego, do 4 dni dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy. Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych mogą być ustalone przez dyrektora szkoły np. w dni, w których w szkole odbywa się odpowiednio: egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin zawodowy lub w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych albo w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub potrzebami społeczności lokalnej (ust. 2 pkt 1-3 ww. rozporządzenia). Dyrektor o ustalonych przez siebie w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Z powyższego wynika, że w różnych szkołach te dni mogą być różne. Istotne jednak jest to, że, zgodnie z § 6 ust. 1-2 ww. rozporządzenia, w tych dniach szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych, o możliwości udziału w których powinna poinformować rodziców uczniów. Trzeba podkreślić, że ustalone przez dyrektora dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie są dla nauczycieli i innych pracowników szkoły dniami wolnymi od pracy. W te dni nauczyciele i inni pracownicy mogą być zobowiązani przez dyrektora  szkoły do obecności w szkole. Pozostali zaś mają obowiązek pozostawać do dyspozycji dyrektora (w gotowości do świadczenia pracy) i wykonywać zlecone przez niego zadania. O rodzaju tych zadań i miejscu ich realizacji decyduje dyrektor.

 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1211).

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.