Czy dyżurujący nauczyciel ma prawo wchodzić do uczniowskiej toalety?


Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604) przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela.  Ponadto zgodnie z § 2 przywołanego rozporządzenia na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. W związku z tym obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa uczniom obejmuje również czas ich przebywania w toalecie. Dyżurujący nauczyciel powinien zatem nadzorem obejmować również tę część budynku szkoły, gdzie znajduje się toaleta. Nauczyciel może również wejść do toalety uczniowskiej jeżeli uzasadnia to sytuacja, to jest bezpieczeństwo ucznia. Jednakże sposób nadzoru nie może naruszać prywatności i godności uczniów, co reguluje art. 30 Konstytucji RP, z którego wynika zasada ochrony godności człowieka, której poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Zatem ustalone w szkole zasady dotyczące nadzoru nad uczniami podczas przerw muszą przewidywać poszanowanie godności uczniów oraz ich prawa do prywatności. Ze względu na bezpieczeństwo uczniów nie można jednak całkowicie wykluczyć toalet z obszaru dyżurów nauczycielskich.

 

Źródło: Konstytucja RP, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604).

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.