Czy dyrektor szkoły może przydzielić nauczycielowi języka polskiego dodatkowe godziny w bibliotece szkolnej na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela-bibliotekarza?


Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Umowa o pracę na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela-bibliotekarza powinna zostać zawarta z nauczycielem dotychczas niezatrudnionym w tej szkole. W przypadku nauczyciela języka polskiego, który jest już zatrudniony w danej szkole i ma również kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza, a jednocześnie jest zatrudniony w wymiarze niższym niż etat, to może z nim zostać ewentualnie zawarte porozumienie zmieniające na czas określony, w ramach którego będzie on realizował godziny w bibliotece szkolnej związane z zastępstwem za nieobecnego pracownika. Należy zauważyć, że niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia, w stosunku do nauczycieli będą miały zastosowanie  ogóle dyrektywy wynikające z przepisów prawa pracy, oraz orzecznictwa sądów, zgodnie z którymi pomiędzy pracownikiem i pracodawcą może być zawarta wyłącznie jedna umowa o pracę – nawet jeżeli przedmiotem tejże umowy o pracę byłby rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów, specjalności, czy też funkcji. Zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej umowy o pracę dopuszczalne jest wyjątkowo w sytuacji, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie odmienny od tego, który wykonywany jest w ramach podstawowej umowy o pracę (np. zatrudnienie nauczyciela dodatkowo jako pracownika niepedagogicznego). Uzasadnieniem ewentualnego zatrudnienia nauczyciela języka polskiego jako nauczyciela-bibliotekarza w ramach dwóch odrębnych umów o pracę mogłaby być jedynie sytuacja, kiedy nauczyciel ten posiada wymagane kwalifikacje jedynie do prowadzenia zajęć języka polskiego, a nie ma wymaganych kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza. Wówczas można zawrzeć z nim dodatkową umowę o pracę na czas określony, przy czym zawarcie takiej umowy zależne jest od uzyskania zgody kuratora oświaty. Jeżeli godziny w bibliotece szkolnej w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela-bibliotekarza miałby realizować zatrudniony już w szkole w wymiarze pełnego etatu nauczyciel języka polskiego, który jednocześnie ma wymagane kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza to dodatkowe godziny w bibliotece szkolnej dyrektor powinien mu przydzielić w ramach godzin ponadwymiarowych (z zastrzeżeniem, że nauczycielowi bez jego zgody nie można przydzielić godzin ponadwymiarowych powyżej 1/4 jego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć).

 

Źródło: wyroki Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. z 14 lutego 2002 r., z 19 października 2017 r., sygnatury akt odpowiednio: I PKN 43/97, OSPN 1997/24/494, I PKN 876/00, OSPN 2004/4/60, II PK 291/16, ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.), ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.