Zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), sposób organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu w danej szkole powinien określać statut tejże szkoły. To zatem tam należy szukać informacji jak udokumentować swoją działalność woluntarystyczną, w tym pozaszkolną (ponieważ przepisy nie wskazują, aby wpisy na świadectwie miały ograniczać się do wolontariatu organizowanego przez szkołę), by uzyskać odpowiedni wpis na świadectwie ukończenia szkoły, gdyż powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskazują w jaki sposób należy dokumentować działania wolontariacie. Wolontariat został zdefiniowany w przepisach ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571). Wedle przywołanej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie przez wolontariusza rozumie się osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenie na zasadach określonych w tejże ustawie na rzecz: organizacji pozarządowych i innych podmiotów (np. działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, klubów sportowych będących spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych), organów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych (z wyłączeniem prowadzonej przez te organy i jednostki działalności gospodarczej), podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów. Na żądanie wolontariusza korzystający z jego usług jest obowiązany wydać pisemne zaświadczenie o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza, w tym o zakresie wykonywanych świadczeń. Na prośbę wolontariusza korzystający może przedłożyć pisemną opinię o wykonywaniu świadczeń przez wolontariusza.
Podstawową formą udokumentowania przez wolontariusza jego działalności może być więc stosowne zaświadczenie, ale działalność woluntarystyczna może być dokumentowana przez uczniów również w inny sposób. Uczeń może np. przedstawić: opinię koordynatora, opiekuna koła wolontariatu, zdjęcia, filmy z wydarzenia, gdzie był wolontariuszem, notatki prasowe o aktywności, poświadczenia organizatorów, świadków, nauczycieli. Niemniej, jeżeli statut szkoły określa w jakiej formie powinna być dokumentowana działalność woluntarystyczna uczniów to należy stosować się do tych zapisów statutu. Należy jednak zauważyć, że szkoła nie może ograniczać zakresu działalności woluntarystycznej uczniów do działalności tylko na terenie szkoły czy tylko w ramach szkolnego koła wolontariatu i uzależniać od tego ewentualnego wpisu na temat wolontariatu na świadectwie, bowiem szkoła i szkolne koło wolontariatu nie zawsze spełniają oczekiwania ucznia w tym obszarze. Informacja o wolontariacie ucznia zamieszczona na świadectwie szkolnym powinna być krótka, zwięzła i rzeczowa i dotyczyć konkretnych działań, np. udział w zbiórce publicznej na rzecz schroniska dla zwierząt w marcu 2023 r., pomoc koleżeńska w odrabianiu lekcji dla kolegów pochodzących z Ukrainy w okresie styczeń-maj 2023 r.
Źródło: wskazane akty prawne.
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.