Czy rada rodziców może sprzedawać wypieki podczas szkolnych jarmarków, kiermaszów, festynów?

Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Zgodnie z art. 84 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), w celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, a zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin działalności rady rodziców. Fundusze rady rodziców mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym – do założenia i likwidacji którego oraz do dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.

Jako inne źródła pozyskiwania funduszy przez rady rodziców bardzo często wykorzystywana jest okazjonalna sprzedaż różnego rodzaju produktów (w tym np. wypieków, przetworów) podczas kiermaszów, jarmarków, festynów. Należy zauważyć, że generalnie nie ma przeszkód formalnoprawnych, aby w szkole rada rodziców organizowała kiermasze takich produktów, by następnie dochód z ich sprzedaży przeznaczyć np. na zakup pomocy naukowych i innych materiałów lub na organizację zajęć pozalekcyjnych. Taka działalność powinna się jednak odbywać wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły jako zarządcy budynku i osoby odpowiadającej za kwestie bezpieczeństwa na terenie szkoły.

Organizacja kiermaszu, festynu czy jarmarku przez radę rodziców może być traktowana jako działalność okazjonalna, gdzie może być przygotowywana i podawana żywność. Taka działalność nie jest uznawana za działalność przedsiębiorstwa i nie podlega co do zasady wymaganiom prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie higieny. Sprzedaż traktowana jest jako okazjonalna, gdy dochód z tej sprzedaży stanowi jednorazowy dochód, który jedynie równoważy koszty poniesione na zakup produktów niezbędnych do przygotowania potraw oraz koszty dojazdu na imprezę. Oznacza to, że powyższe działania takie jak kiermasz, jarmark, festyn, podczas których rada rodziców sprzedaje np. wypieki, nie są objęte wymaganiami załącznika II do rozporządzenia nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. Jednakże bez względu na rodzaj wprowadzanej do obrotu żywności podczas tego typu imprez organizator zawsze jest odpowiedzialny za zapewnienie, aby była ona bezpieczna oraz do zapewnienia warunków do jej higienicznego przygotowania i podawania. Osoby przygotowujące potrawy i wydające potrawy powinny więc zasadniczo posiadać aktualne badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Jarmark, kiermasz, festyn organizowany przez radę rodziców, w trakcie którego sprzedawana jest żywność, wymaga także przestrzegania wymogów bezpieczeństwa żywności określonych w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1448). Rada rodziców jako organizator imprezy dopuszczający sprzedaż żywności lub posiłków wytwarzanych na miejscu musi opracować regulamin, w którym m.in. określi wymagania sanitarne dla sprzedawanych produktów. Organizator musi posiadać także wszelkie informacje dotyczące dostawców produktów, ponieważ żywność nie może pochodzić z nieznanego źródła.

Radę rodziców w powyżej określonym zakresie może kontrolować Państwowa Inspekcja Sanitarna (Sanepid), a kontrolerzy (inspektorzy sanitarni) mogą wymagać przedstawienia im dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo żywności, w tym np. faktur potwierdzających nabycie żywności (lub produktów potrzebnych do jej wytworzenia) w sklepie.

 

 

Źródło: wskazane akty prawne.

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.