Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 983), w publicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych naukę religii organizuje się na życzenie rodziców uczniów lub na życzenie pełnoletnich uczniów. Z kolei wedle § 1 ust. 1a tegoż rozporządzenia w szkołach naukę religii uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć. Natomiast, zgodnie z § 3 ust. 3 ww. rozporządzenia, szkoła jest obowiązana zapewnić w czasie trwania lekcji religii opiekę lub zajęcia wychowawcze uczniom, którzy nie korzystają z nauki religii.
W związku z powyższym dyrektor szkoły jako osoba obowiązana do zapewnienia uczniom bezpieczeństwa i opieki w czasie zajęć organizowanych przez szkołę – jeśli w danym oddziale ustalony został plan lekcji, który przewiduje zajęcia z religii pomiędzy innymi zajęciami – powinien wyznaczyć nauczyciela lub innego pracownika pedagogicznego do sprawowania opieki nad uczniami, którzy nie uczestniczą w zajęciach z religii, co mieści się w pojęciu wykonywania przez nauczyciela w tym czasie innych czynności wynikających z zadań statutowych szkoły uwzględniających potrzeby uczniów. (zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy – Karta Nauczyciela).
Przepisy prawa nie obligują dyrektora szkoły do takiej organizacji zajęć z religii, które przewidywałyby te zajęcia na pierwszej bądź ostatniej lekcji w danym oddziale danego dnia, choć jeżeli jest taka możliwość to byłoby to rozwiązanie optymalne, bowiem jeżeli religia byłaby pierwszą lub ostatnią lekcją w ciągu dnia możliwe byłoby późniejsze przychodzenie uczniów do szkoły lub wcześniejsze wychodzenie uczniów do domu (szkoła sprawuje opiekę nad uczniami w czasie organizowanych przez nią zajęć).
Należy podkreślić, że uczniowie (nawet pełnoletni) nie mogą mieć w planie lekcji tzw. „okienka” (które spędzają w szkole bez nadzoru nauczyciela lub poza szkołą), jeżeli nie uczęszczają na religię. Dyrektor, zgodnie z przywołanymi wyżej przepisami, musi zapewnić im w tym czasie przynajmniej opiekę.
W przypadku uczniów pełnoletnich oczywiście nie można zakazać opuszczania terenu szkoły, jednak samowolne oddalanie się ze szkoły można penalizować (np. karami statutowymi, oceną zachowania).
Źródło: wskazane akty prawne.
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.