Tak – szkoła może ukarać ucznia, zgodnie z postanowieniami statutu, również za jego niewłaściwe zachowanie poza szkołą. Wynika to m.in. z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2572), gdzie określono, że śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary: wywiązywanie się z obowiązków ucznia; postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej; dbałość o honor i tradycje szkoły; dbałość o piękno mowy ojczystej; dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób; godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią; okazywanie szacunku innym osobom.
Z kolei zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), statut szkoły określa prawa i obowiązki uczniów, w tym przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły, zaś zgodnie z art. 99 tejże ustawy obowiązki ucznia określa się w statucie szkoły z uwzględnieniem obowiązków w zakresie: właściwego zachowania się podczas zajęć edukacyjnych; usprawiedliwiania, w określonym terminie i formie, nieobecności na zajęciach edukacyjnych, w tym usprawiedliwiania nieobecności przez osoby pełnoletnie; przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły lub noszenia na terenie szkoły jednolitego stroju – w przypadku gdy został on wprowadzony; przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły; właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów.
Z przywołanych powyżej przepisów wynika, że zarówno ocena zachowania ucznia, jak i zastosowanie kar wynikających ze statutu szkoły wobec ucznia mogą dotyczyć jego zachowania na terenie szkoły, ale również jego zachowania poza szkołą. Ponadto, każdy kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności dopuszczanie się czynu zabronionego, naruszenie zasad współżycia społecznego, uchylanie się od obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, używanie alkoholu, środków odurzających, substancji psychoaktywnych, ich prekursorów, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych, uprawianie nierządu, ma społeczny obowiązek przeciwdziałania temu, a także zawiadomienia o tym rodziców nieletniego lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, policji lub innego właściwego organu, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700 z późn. zm.).
Źródło: Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1700 z późn. zm.), rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2572).
Poradnia Prawa Oświatowego
Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty.
INFORMACJE KONTAKTOWE
Tel +48 789 583 585 (sekretariat)
Tel +48 603 627 389 (koordynator)
E-mail: edukacja.arek@gmail.com
E-mail: sekretariat.arek@gmail.com
GODZINY PRACY
Od poniedziałku do piątku:
Sekretariat 9:00 - 17:00
Koordynator 15:00 - 19:00
Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.