Czy organ prowadzący może zobowiązać dyrektora szkoły do pracy w wyznaczonych godzinach?


Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Do dyrektora szkoły będącego nauczycielem mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.), przede wszystkim art. 42 ust. 1 tejże ustawy, który stanowi, że czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Dyrektora, tak jak każdego nauczyciela, obowiązuje wymiar obowiązkowych zajęć dydaktycznych (tzw. pensum) z tym zastrzeżeniem, że w myśl art. 42 ust. 6 ww. ustawy organ prowadzący może ten wymiar obniżyć lub może zupełnie zwolnić dyrektora z obowiązku realizacji pensum. W zakresie realizacji wymiaru obowiązkowych zajęć dydaktycznych czas pracy dyrektora będzie ewidencjonowany i rozliczany, zgodnie z art. 42 ust. 7a przywołanej powyżej ustawy. Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) organ prowadzący wykonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły, co oznacza, że może np. rozliczać dyrektora z realizacji obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych. Warto jednak zauważyć, że brak jest podstaw prawnych do ewidencjonowania i rozliczania pozostałego czasu pracy dyrektora. Trzeba też podkreślić, że organ prowadzący nie jest pracodawcą dyrektora szkoły, a jedynie wykonuje względem dyrektora czynności pracodawcy, których szczegółowo nie określono. Kwestia ewentualnych godzin urzędowania dyrektora w szkole może zostać uregulowana aktami wewnątrzzakładowymi, ale należy zauważyć, że organ prowadzący nie jest uprawniony do ich wydawania. Organ prowadzący ma względem szkoły uprawnienia nadzorcze w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, co wynika z art. 57 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe i oznacza, że organ prowadzący w ramach tych kompetencji może wydawać dyrektorowi – w razie stwierdzenia nieprawidłowości – zalecenia.

W świetle powyższych przepisów organ prowadzący nie ma kompetencji do wyznaczania godzin pracy dyrektora w szkole. Jednocześnie nie może to prowadzić do wniosku, że dyrektor ma całkowitą dowolność w tym zakresie. Dyrektor ma samodzielnie tak organizować swój czas pracy, by efektywnie realizować nałożone na niego zadania i obowiązki.

 

Źródło: Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.).

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.