Czy publiczne przedszkole może wymagać od rodziców wychowanków zakupu książek, kredek, bloków rysunkowych itp., czyli tzw. "wyprawki"?


Autor: Magdalena Palowska-Trzebuniak


Zapewnienie warunków działania przedszkola jest zadaniem organu prowadzącego. Zgodnie z art. 10 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.), organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola, w tym za zapewnienie warunków działania przedszkola. Zasady ustalania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustala rada gminy w drodze uchwały, podejmowanej na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1400). Ponadto, rodzice uczniów wnoszą opłaty za korzystanie z wyżywienia. W art. 52 ust. 13 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wprost wyrażono, że przedszkola nie mogą pobierać żadnych innych opłat. Z uwagi na powyższe, zapewnienie materiałów niezbędnych dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym należy do zadań organu prowadzącego. Nauka w przedszkolu jest bezpłatna, a to oznacza, że nie można pobierać innych niż te za przekroczenie bezpłatnego czasu pobytu oraz opłat za wyżywienie. Wymaganie od rodziców dzieci chodzących do przedszkola, aby zakupili tzw. "wyprawkę", czyli np.: plastelinę, kredki, nożyczki i inne przybory, jak również pobieranie od nich dodatkowych opłat na zakup takiej wyprawki, jest niezgodne z prawem. Książki (podręczniki) w przedszkolach są dobrowolne, dlatego też rodzice nie mogą być zmuszani do zakupu tego typu pomocy edukacyjnej. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356 z późn. zm.) nie przewiduje korzystania w edukacji przedszkolnej z książek, kart pracy czy kart obserwacji dziecka, np. w związku z przygotowaniem diagnozy dojrzałości szkolnej (informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej). Rodzice, od których przedszkola wymagają dodatkowych opłat na zakup „wyprawki” czy podręczników powinni zwrócić się o interwencję do właściwego kuratora oświaty. Jednocześnie należy zauważyć, że rodzice nie mogą wymagać od przedszkola, by te zapewniło dla wychowanków podręczniki czy kart pracy ani żądać zakupienia przez przedszkole wyprawki dla każdego dziecka. 

Źródło: wskazane akty prawne, strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Poradnia Prawa Oświatowego 

Poradnia to jednostka Stowarzyszenia Akademia Rozwoju Edukacji Kreatywnej powstała w 2022 roku, która ma na celu upowszechnianie wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół wiedzy z dziedziny prawa oświatowego oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się prawem oświatowym, by polska edukacja była lepsza, a prawa uczniów przestrzegane, by szkolne społeczności miały szansę lepiej poznać funkcjonujący system oświaty. 

INFORMACJE KONTAKTOWE


Tel +48 789 583 585 (sekretariat)

Tel +48 603 627 389 (koordynator)


E-mail: edukacja.arek@gmail.com

E-mail: sekretariat.arek@gmail.com

GODZINY PRACY

Od poniedziałku do piątku:

Sekretariat 9:00 - 17:00

Koordynator 15:00 - 19:00

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com przez Fundację Rybnicką. Wszelkie prawa zastrzeżone 2023.